شادروان استاد محمد رضا صابر

استاد ضبط نواهای ماندگار - محمد رضا صابر

  زنده یاد محمدرضا صابر در سال 1330 در کرمانشاه دیده به جهان گشود. محمد رضا صابر هنرمندی بزرگ در موسیقی ایران بود که بیشتر اساتید موسیقی ، آهنگسازان ، خوانندگان و نوازندگان از هنر ضبط و میکس او بهره بردند. در طی این سالها  او در صدا و سیما ، استودیو بل ، استودیو پژواک ، استودیو مهر آوا ، استودیو چکاوک و استودیو مدرن موسیقیدانان را با هنرش همراهی کرد. استاد عزیزم محمد رضا صابر متاسفانه طی یک دروه کوتاه بیماری (سکته مغزی و سرطان ریه) بامداد بیستم دیماه 1387 در بیمارستان آتیه تهران ، به سوی خالق زیبایی و هنر پرواز کرد.

 من از سال 1384 که در استودیو مهر آوا مشغول به کار شدم به عنوان دستیار در خدمت استاد صابر بودم و در این مدت کوتاه ، از آموزش و مهارت ایشان بسیار آموختم . هر ضبط و هر میکسی در کنار این استاد گرانقدر برای من بسیار لذت بخش و تجربه ای شگرف و به یاد ماندنی بود. شیوه میکروفن گذاری ایشان منحصر بفرد بود و همیشه سر هر ضبطی با آرامش و مهربانی به من توضیح و آموزش میداد . در ماههای آخر استاد در بدو ورود به استودیو ، با انبوهی از سئوالات و آهنگهایی که ضبط یا میکس کرده بودم ، روبه رو میشد. اما استاد صابر که همیشه صفات اخلاقیش همانند توانایی علمی و هنریش زبانزد همه بود ، با دقت و آرامش گوش میداد ، با صبر و حوصله توضیح میداد و رفع اشکال میکرد. ولی افسوس که زمان کم بود و من بسیار بی تجربه .

در بهت و ناباوری استاد صابر با کوهی از تجربه و مهارت از میان ما رفت و من ماندم با حسرت .  حسرت بوسیدن دستهایش . حسرت معذرت خواهی و تشکر به خاطر تمام زحماتی که برایم کشید.

  بدون شک درگذشت استاد محمد رضا صابر ضایعه جبران ناپذیری برای جامعه موسیقی و صنعت صدای ایران بود . یاد و خاطره اش همواره و تا ابد گرامی باد.

عکسهایی که مشاهده میکنید در ماه رمضان سال 1386 هنگام ضبط آهنگی با صدای استاد بهرام گودرزی و آهنگسازی افشین رامین و صدابرداری استاد محمد رضا صابر در استودیو مهر آوا به یادگار گرفته شده است.

Copyright 2015-2016 - www.saeedshayan.com